Отримали пробачення боргу – задекларуйте додаткове благо

20.11.2017
Без-имени-1

Щорічно, впродовж 4-х місяців, починаючи з 1 січня, фіскальна служба проводить деклараційну кампанію.

В зазначений термін визначені Податковим кодексом України категорії громадян зобов’язані подати декларацію про суми отриманих доходів.  Одним із видів доходів які підлягають обов’язковому декларуванню є дохід, отриманий платником податку як додаткове благо.  Мова йде про основні суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності. При цьому сума такого боргу має становити не менше 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 01 січня звітного податкового року ( у 2016 році – 689 грн. а в 2017 році – 1600 грн.). Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації.

Слід пам’ятати, що кредитор має поінформувати платника податку – боржника про прийняття рішення щодо списання чи пробачення існуючого боргу. Якщо ж кредитор письмово не повідомив платника про прийняте рішення, то відповідальність щодо нарахування та своєчасної сплати сум податку з доходів фізичних осіб покладається на кредитора. Ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування.

Оскільки даний вид доходу підлягає оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб, то одночасно є об’єктом оподаткування військовим збором. Ставка збору становить 1,5 відсотка об’єкта оподаткування.

Тож якщо банківські чи інші фінансові установи провели процедуру анулювання (списання, пробачення) вам основної суми боргу,  яка в 2016 році перевищувала 689 грн. то слід негайно подати декларацію та сплатити всі належні суми податків. Якщо ж таке списання відбулося в 2017 році і сума боргу становила не менше 1600 грн., у вас буде час подати декларацію в період з 1 січня по 30 квітня 2018 року включно.

Зверніть увагу, що  сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені), прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника, тобто не оподатковується, тож і не декларується.

Відділ комунікацій ГУ ДФС у Вінницькій області

Схожі статті:

edin.podatok
Річний перерахунок ПДФО
list
До уваги платників податків
finansova-dopomoga
Поворотна фінансова допомога не оподатковується
fdgsdrg
 Процедура подовження термінів подання декларації